Projekt Borgonovo - druk i etykietowanie pojedynczych produktów w technologii linerless

Firma Borgonovo Glasswork powstała w 1950 roku. Dzięki dwóm wielkim piecom i nowym liniom produkcyjnym w chwili obecnej zakład produkuje około 500 różnych kształtów szkła, wytwarzanych z materiału powstałego z fuzji krzemionkowego piasku z dodatkiem topnika, wybielaczy oraz udoskonalaczy.

 

Szkło użyte w procesie produkcji jest typu ekstra białego (bezołowiowe); produkty są formowane w trakcie procesów prasowania, wydmuchiwania i wirowania.

 

 

Pierwotnym powodem podjęcia decyzji o zakupie urządzenia etykietującego z firmy Altech była zachęta, którą klient otrzymał od zaprzyjaźnionej firmy Imbal, przy okazji zakupu nowej linii pakującej. Zasugerowano wówczas uzupełnienie konfiguracji o maszynę drukująco-etykietującą (model ALcodeLL), wyjaśniając jednocześnie korzyści płynące z zastosowania etykiet bez podkładu.

 

Po analizie korzyści, firma Borgonovo zdecydowała się na zakup urządzeń pozwalających na tworzenie etykiet z kodem kreskowym EAN 13 i ich naklejanie na opakowania zbiorcze.

 

Projekt obejmuje drukowanie i aplikację etykiet 60 x 30 mm. Operator linii odczytuje kody kreskowe za pomocą ręcznego skanera z listy zamówień produkcyjnych. W ten sposób etykieta do druku zostaje automatycznie wybrana przez maszynę drukująco-aplikującą i "zadana do druku", a następnie naklejana jest na paczki z produktami (np. trójpaki ze szklankami).